Monel® 400/400AR Plate – High-Strength Nickel Alloy
è stocks Monel® alloy 400 in the annealed condition in thicknesses from 3/16″ (4.8mm) through 3″ (76.2mm). Monel® alloy 400, in the annealed condition, exhibits moderate strength. This nickel alloy is also available in the as-rolled condition (Alloy 400AR) which imparts higher strength to the alloy. Alloy 400AR is stocked in thicknesses from .1875″ through 3.00″. è is a supplier of Monel® nickel alloy 400.
Available thicknesses for Monel® Alloy 400:
3/16"1/4"3/8"1/2"5/8"3/4"1"
4.8mm6.3mm9.5mm12.7mm15.9mm19mm25.4mm
1 1/4"1 1/2"1 3/4"2"2 1/2"3"
31.8mm38.1mm44.5mm50.8mm63.5mm76.2mm
Specification Sheet Overview
for Monel® Alloy 400 (UNS N04400)
W.Nr. 2.4360 & 2.4361:
200/201 Stainless Steel Company
Plate Dimensions
Plate dimensions vary by grade, thickness, and mill availability.
Length
  • Typical plate availability is 240–252″
  • Longer lengths in excess of 300″ are available in select grades and thicknesses
  • Shorter lengths may apply depending on thickness and mill availability
Width
  • Common widths include 60″, 79″, 96″, and 120″
Thickness Considerations
  • Maximum available length and width will vary as thickness increases
General Properties of Monel® Alloy 400
Alloy 400AR is produced in the as-rolled condition to meet higher strength requirements
Applications
  • Marine Components – shipbuilding, valves, pumps, shafts and in sea and brackish water
  • Oil and Gas Production – splash-zones for offshore structures and sour gas applications
  • Ore Processing – uranium refining and separation in the production of nuclear fuels
  • Petroleum Refining – alkylation units, crude petroleum stills, piping and storage tanks
  • Power Generation – feed-water heaters and steam generators
  • Water Treatment – brine heaters and evaporators in seawater desalination plants
Standards
ASTM………………B 127
ASME………………SB 127
AMS ……………….4544
Federal…………… QQ-N-281
Chemical Analysis of Monel® Alloy 400
Weight % (all values are maximum unless a range is otherwise indicated)
Nickel (plus Cobalt)63.0 min.-70.0 max.Iron2.50
Copper28.0 min.-34.0 max.Sulfur0.024
Carbon0.3Silicon0.5
Manganese2.0
Physical Properties
Density
0.318 lbs/in3
8.80 g/cm3
Specific Heat
0.102 BTU/lb-° (68°)
427 J/kg-°K (20°)
Modulus of Elasticity
26.4 x 103 ksi (68°)
182 GPa (20°)
Thermal Conductivity 200° (100°)
150 BTU/hr/ft2/ft/° (68°)
22.0 W/m-°K (20°)
Melting Range
Electrical Resistivity
307 Microhm-in at 70°
0.511 Microhm-cm at 21°
Mean Linear Expansion
Temperature Range
Coefficient of Expansion
°°in/in/° x 10-6um/m•°
180090010.0b17.7
2000100010.3b18.1b
(a) annealed material, (b) extrapolated
Monel® Alloy 400 Mechanical Properties
Nominal Room-Temperature Mechanical Properties of Monel® Nickel Alloy 400 and 400AR
FORM AND CONDITION
Yield Strength
0.2% Offset
Tensile Strength
Elongation, %
Hardness
ksiMPaksiMPa
Brinell
(3000-kg)
Rockwell
B
Plate
Hot-Rolled, As-Rolled40-75276-51775-95517-65545-30125-21570-96
Hot-Rolled, Annealed28-50193-34570-85482-58650-35110-14060-76
Corrosion Resistance of Monel® Alloy 400
Plant corrosion tests in the storage of commercial 60-65% hydrofluoric acida
MATERIALCorrosion Rate, mpy (mm/a)
Monel® Alloy 40022 (0.56)
Nickel 200>200 (>5.08)b
Inconel® Alloy 600150 (3.81)
AISI 304 Stainless Steel>210 (>5.33)b
AISI 316 Stainless Steel>190 (>4.83)b
Mild Steel>170 (4.32)
(b) Specimen completely destroyed during test.
Resistance of Nickel Alloys to Impingement Attack by Seawater at 150 ft/sec (45.7 m/s)
ALLOY
Corrosion/Erosion Rate
mpymm/a
Inconel® Alloy 625NilNil
Incoloy ® Alloy 8250.30.008
Alloy K-5000.40.01
Monel® Alloy 4000.40.001
Alloy 200401.0
Fabrication Data for Monel® Alloy 400
Monel® alloy 400 is readily fabricated by conventional processing operations.
Hot Working
Cold Working
Machining
Welding
Nickel Alloy 400/400AR Plate – Frequently Asked Questions
1. What is Nickel Alloy 400?
2. What is Nickel Alloy 400AR?
3. How does Alloy 400AR differ from standard Alloy 400?
4. What are common applications for Alloy 400 and 400AR?
These alloys are widely used in:
• Marine engineering
• Chemical and hydrocarbon processing
• Valves and pumps exposed to seawater and brine
• Aerospace components, including resistance-welded honeycomb structures
5. What corrosion resistance benefits does Alloy 400 offer?
Alloy 400 is highly resistant to:
• Seawater and brine
• Hydrofluoric, sulfuric, and hydrochloric acids
• Alkaline solutions
• Stress corrosion cracking in fresh and saltwater environments
6. Does Sandmeyer Steel stock both 400 and 400AR?
Yes. Sandmeyer Steel stocks Alloy 400 in both the standard annealed and the AR (annealed and rolled) conditions.
7. What standards apply to Alloy 400/400AR plate?
• ASTM B127
• ASME SB 127
• AMS 4544
• Federal QQ-N-281
8. What thicknesses does è stock in Alloy 400/400AR plate?
Sandmeyer Steel offers Alloy 400/400AR in a wide range of thicknesses, from 3/16″ (4.8 mm) through 3″ (76.2 mm), accommodating various application needs.
Contact a è Expert
NOTE: The information and data in this product data sheet are accurate to the best of our knowledge and belief, but are intended for informational purposes only, and may be revised at any time without notice. Applications suggested for the materials are described only to help readers make their own evaluations and decisions, and are neither guarantees nor to be construed as express or implied warranties of suitability for these or other applications. Stainless Steel, Nickel Alloy and Titanium products are classified as sheet if the thickness of the metals is less than 3/16” (4.7mm). If the thickness of the metal is 3/16” (4.7mm) or more, then it is considered a plate.